ספרן מזן נדיר

    מאת אבישי אלבוים \ מנהל ספריית רמב”ם

        בכל ספריה גדולה ישנה מחלקה מיוחדת לאוספים שמורים, שבה יימצאו כל הספרים  בעלי ערך מיוחד.  ישנם  קריטריונים שונים להגדרת ה"זכאות" להיכנס לאוסף שמורים. בסופו של יום, המבחן המשותף לכל הספריות הוא מידת שכיחות  הספר.  לכן מהדורה שנעלמה מן השוק   או עותק מסוים בעל אפיונים יוצאי דופן יכנסו לקטיגוריית "ספרים שמורים". כל אותם קריטריונים תקפים  במבט לאחור. כלומר, רק בחינה לאורך ציר הזמן ההיסטורי הוכיחה לנו שפריט מסוים הפך לנדיר. זו חכמה לאחר מעשה.  אני מבקש כאן לשאול  מתוך מבט קדימה: האם נוכל אנחנו להינבא על  איזה פריט שנדפס היום, שיהיה נדיר בעוד מאה שנה? האם נשכיל לבנות אוסף שבעוד חמישים שנה יהיה אטרקטיבי, נדיר ובעל ערך?
דבר מסתבר הוא, שפריטים  שיוצאים בהוצאות עצמיות ללא שיווק ופרסום, יהיו הפריטים הנדירים של הדור הבא. דוגמא לכך הן פרסומים מיוחדים לרגל  שמחות כפי המקובל בחצרות אדמו"רים וחסידים וכד'.  בכל אלו  משוקעים פרטי מידע מקוריים ותעודות היסטוריות, השמורים בארכיונים פרטיים. 

       באוסף ספריית הרמב"ם ישנה מהדורה שלמה של אנציקלופדיה "רינה וישועה באהלי צדיקים" שמוציא לאור צבי ביאלוסטוצקי. ספר זה אינו נמכר בחנויות. כל חלק ממנו  נדפס  לכבוד חתונה של אחד מילדיו. בספר  מכתבים, מסמכים וצילומים נדירים לתולדות חסידות גור, שהוא נמנה על חשובי חסידיה. הכול נלקט מתוך האוצר הבלום המצוי בארכיון "גנזי שמואל" שבבעלותו. עותקי הספר ממוספרים והוא  מחולק כשי בין באי החתונה. בבדיקה  בקטלוג המשותף לכל הספריות הגדולות בארץ מצאתי כי שני הכרכים האחרונים שיצאו בשנת תשס"ג 2002 (5-6 בסדרה) אינם נמצאים בספריה אחרת מלבד ספריית הרמב"ם. ספרים אלו ניתנו לנו במתנה ע"י המו"ל כהכרת תודה על סיוע שהגשנו לו בעבר. האם ספרים אלו יהיו ה'נדירים' של הדור הבא ? מה דעתכם?

       אנחנו הספרנים ומנהלי הרכש  בספריות לא מקדישים משאבים למטרה זו. די לנו בעבודה השוטפת. אין לנו זמן וכוח לכתת רגלינו להשיג  ספר שאינו מופץ באופן מסחרי ע"י מפיצים מורשים. איננו תרים אחרי פריטים בעלי פוטנציאל של "נדירות". חסרה לנו  אותה אש היוקדת בעצמותיהם של  אספנים התרים אחר פריט נדיר להשלמת האוסף ושבעבורה מוכנים הם לכתת רגליהם למרחוק. 

       רשימה זו מוקדשת לזכרו המבורך של  עדיאל לוין, מנהל הספרייה המשובחת של ישיבת "מרכז הרב", שהיה ספרן מזן נדיר. ספרן עם אופי של אספן ומאיסופיו נתברכה ספריית הישיבה. נלקח לבית עולמו אחרי מחלה קצרה והוא בן חמישים שנה ביום יז מנחם אב תשס"ט, 7 אוגוסט 09.  יהי זכרו ברוך.

מודעות פרסומת

3 תגובות

 1. they are not a book. a book is something that a normal man can buy.

 2. את ההגדרה שלך איננו נכונה.
  "ספר הוא טקסט מודפס או כתוב בכתב יד בנושא מסוים, שדפיו כרוכים יחדיו".

 3. לאבישי שלום וברכה
  אכן קלעת למטרה, עדיאל ז"ל היה ספרן מהדור הישן, ששש ושמח על כל ספר חדש שהשיג. שמח על כל ספר, כאילו רק כעת התחיל באיסוף. עם עין טובה ובוחנת למצוא את הטוב והמשובח שבכל חיבור שעבר תחת ידו.
  יהי זכרו ברוך. ושימצא ממשיך למפעלו האדיר.
  שנה טובה
  גמר חתימה טובה לך ולכל אשר לך
  יוסף

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: