מה עושה ביאליק בעיר אירקוטסק ?

      מאת אבישי אלבוים \ מנהל ספריית הרמב"ם        

     ברצוני לשתף אתכם בהפתעות בלתי צפויות מביקור קצר במחסן.  רציתי לבדוק אפשרות להעביר ספרים  מיותרים למכירה לציבור הרחב. ירדתי עם עגלת ספרים ריקה ומלאתי אותה מכל הבא ליד, ספרים שעמדו ללא סימון: מהם כפולים ומהם הונחו במחסן ללא טיפול מתוך הנחה שאין להם ביקוש.  העלית אותם אלי למחלקה והתחלתי למיין. ראשית פסלתי כחמישים אחוז מהספרים בגלל שהיו בהם סימני עש (על נושא זה  אכתוב בלי נדר בלוג מיוחד). אחר כך התחלתי לבדוק כל ספר באופן פרטני: אם  נמצא  עותק נוסף  אצלנו ואם אין בעותק זה מיוחדות כלשהיא (כמו הקדשה בכתב יד המחבר).  מהאוסף אקראי שהיה לפני  בחרתי להתמקד בפריט אחד שמשך את תשומת לבי ולאחר בדיקה נדמה לי כי הוא עותק יחיד בארץ (כולל הספרייה הלאומית). מדובר במהדורה נדירה של החלק הראשון מ"סיפורי המקרא לילדים" (עם ציורים) ערוכים בידי ביאליק,  רבניצקי וש' [בן] ציון. ספר זה נדפס לראשונה באודסה בשנת 1904 ואח"כ במהדורות נוספת בארץ ובחוץ לארץ. המיוחד במהדורה שלנו הוא מקום הדפוס:

אירקוטסק : המועצה הלאומית של קהילות ישראל בסבריה ואורל

       אירקוטסק היא בירת מחוז בחבל סיביר.  ומאז ומעולם סיביר הייתה ארץ גלות לאויבי המשטר בכלל  ולאינטלקטואלים יהודים בפרט, כך התפתחה במקום קהילה  שהתבססה על צאצאי גולים עם תוספת של מהגרים חדשים שבאו  בעקבות הזדמנויות כלכליות שנוצרו שם.  

     יידועים לנו רק חמשה ספרים שנדפסו  באותיות עבריות באירקוטסק וכולם נדפסו בין השנים 1918-1919. אחד מהספרים האלו הינו שני חלקים של "סיפורי המקרא" לביאליק ושות'. חיפוש בקטלוג הבין ספרייתי ULI)) מגלה כי רק חלק שני  ממהדורה זו שרד ונמצא בספריה הלאומית. אם אכן כך הוא הרי לפנינו חלק ראשון מאותה סדרה המשלים את עותק הספרייה הלאומית.

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: